K-8 ACADEMY TEAM

HIGH SCHOOL TEAM

BOARD MEMBERS

Edward B. Southworth, IV
Head of School
Terry Howarth
Principal, K-8 Academy
John Scali, E.D.
Principal, Academy of Science & Technology
Faye Schilling, Ed.D
Principal, Arts Academy
Meryl Hewett
Business Manager
Mitch Weiss, Ed. D.
Director of Student Services
Taylor Beal
HS Assistant Principal, Arts Academy
Eric Walter, M.Ed.
Assistant Principal
nurse, forms
Alexis Adams
School Psychologist K-12
Alice Agostinelli
Special Needs Resource
M S Ali Khan
Board Member
Pam Andreavich
Digital Business
Nora Andrews
Kindergarten
Paula Baker
Custodian
Brianna Barkus
7th/8th Grade Science
Kitwan Baughn
Cafeteria Manager
Jane Baylor
Cafeteria
Joseph Baynard
Physical Education
Thomas Becker
Math
Christine Benedict
1st Grade
Michele Benedict
1st Grade
Gloria Boots
High School Counselor
Kurt Browning
World Language Teacher
Emily Bush
Technology Support
Lori Cabatingan
3rd Grade
Jenna Camponelli
Director of Special Education
board
Richard Carroll, Jr.
Board Member
Carrie Chen
Speech Therapist
Elisa Cordero-Fidnarick
Cafeteria
Amy Cromer
Special Education
Rachael Dallas
Administrative Assistant
Michelle Deputy
1st Grade
nurse, forms
Monica Dobson
World Language Teacher
Rebecca Dooling
Administrative Assistant
Dena Duncan
Technology Support
Chanel Duphily
Safety Supervisor
Sharan Duren
7th/8th Special Ed.
Lisa DelCollo
Physical Education / Health
Aisha Elliott
Dance Teacher
Kemper Elliott
World History Teacher
Janet Elston
Financial Administrator
nurse, forms
Eric Epstein
Digital Business & Intro to Computer Teacher
Daniel Farren
5th Grade Science
Denise Fish
Kindergarten
Kari Fitzgerald
BiologyTeacher
Tracy Friswell-Jacobs
Theater
nurse, forms
Keri Fulcher
Educational Diagnostician
Miggs Gemmato
Special Education
Erin Goodwin
Kindergarten
John Goodman
Custodian
Gina Grangel
English Teacher
Ellen Greene
Administrative Assistant
Christina Hancock
3rd Grade Teacher
Julie Harbeson
4th Grade Teacher
Janine Harris
3rd Grade
Stephanie Hassig
Technology
Chad Henderson
Language Arts
Nathan Herbert
Spanish Teacher
JoAnn Hernjak
Chemistry Teacher
Tara Hickman
Administrative Assistant
Maggie Hilario
1st Grade
Rachel Hoke
Music Teacher
Lauren Hoskins
1st Grade
Stephanie Hurst
Cafeteria
Leslie Huffman
Special Education
Al Husni
Facilities Manager
Stacie Husted
2nd Grade
Natalie Hyman
World Language
Trish Irons
7th & 8th Grade Writing
Shyra Jackson
School Counselor
Alycia Jefferson, M.I.
Athletic Director, High School
Linda Jennings, Esq.
Board Member
Luther Jennings
Facilities Director
Kaitlyn Jurewicz
English Teacher
nurse, forms
Jennifer Kaminski
5th grade Inclusion Teacher
Samantha Kasehagen
Math Teacher
nurse, forms
Madeline Kennedy
Special Education & Learning Support
Sarah Killingsworth
Kindergarten Teacher
Ian Klink
Digital Arts Teacher
nurse, forms
Lillian Latan
Board Member
nurse, forms
Kandis Lebron
Counselor
Theresa Lingenfelter
Driver's Education
April Lomas
Educational Diagnostician
Christine Low
K/1st Grade Special Ed.
Brian Marley
Math
Lisa Marsey
2nd Grade
Jamie McNatt
Nurse
Lindsey Mical
Digital & Visual Arts
Nicole Michelitch
7/8 Social Studies Teacher
Patti Mooney
Computer Science
Mark Moore
Dean of Students
nurse, forms
Marisa Morgan
Special Education & Learning Support
Brendan Murphy
Engineering Teacher
Samantha Neubert
Biotechnology
Shana Noll
Director of Curriculum & Instruction
Sara O’Neill
Special Education
Amanda Parks
4th Grade Science
Travis Piser
Science, Teacher Representative-Board of Directors
Andrea Popham
Math Resource
Lisa Porter
Paraprofessional
Jessica Priester, Ed.D
6th Grade Science
Craig Prucyk
Technology Coordinator
Kaitlyn Quinn
4th Grade Teacher
Jean Ramos, PEI
Physical Education, Health & Driver's Ed Teacher
Barbara Riggin
9th Grade Math
Joe Ross
U.S. History
Stephanie Rowe
Art Teacher
Michael Sanchez
Math Teacher
Louis Savino
Board, Vice Chairperson
Marie Saylor
1st Grade
Andrea Scali
School Counselor
Nicholas Scarpone
English Teacher
Melissa Schlee
2nd Grade
Roger Seedorf
Engineering / Statistics / Computer Programming
Josh Schneider
Learning Support
Chris Sharp
4th Grade Math
Scott Snell
Physics Teacher
Nicole Squitiere
6th Grade Social Studies
Steven Stallone
Board Member
Heather Stevenson
Kindergarten
nurse, forms
Pam Sullivan
Learning Support
nurse, forms
Sam Sullivan
Board, Secretary
Cathy Swalm
6th Grade Math
Jennifer Taylor
7th/8th Grade Reading, Board Chairperson
nurse, forms
Hannah Thompson
Custodian
Beth Twitchell
Nurse
Jennifer Vail
Social Studies Teacher
Kristy Walsh
2nd Grade
Mariela Ward
H.S. Custodian
Dave Watlington
Board, Treasurer
nurse, forms
Evy Weisberg
Chemistry Teacher
Kim Weiss
Cafeteria Manager
Heather Wharton
Spanish
Don Whitaker
7th/8th Grade Math
Brian Whitehead
7th/8th Grade STEM
Laura Williams
2nd/3rd Grade Inclusion
Rebecca Wittman
Music Teacher
Codi Ziolkowski
Learning Support
Instrumental Music Audition Rubric
Tracey Flowers
Marketing & Web Director